Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

As a train approaches a farm house at 30.0 m/s, the train engineer sounds the 80

ID: 1559044 • Letter: A

Question

As a train approaches a farm house at 30.0 m/s, the train engineer sounds the 800Hz whistle. The air is still and the speed of sound is 340 m/s. What frequency will a person inside the farmhouse hear? Assume that the angle between the farmhouse and the train is neglible. As a train approaches a farm house at 30.0 m/s, the train engineer sounds the 800Hz whistle. The air is still and the speed of sound is 340 m/s. What frequency will a person inside the farmhouse hear? Assume that the angle between the farmhouse and the train is neglible.

Explanation / Answer

from dopple effect

fobserved = fsource [ v / v - vs ]

where

fobserved = frequency that a person inside the farmhouse hear = ?

fsource= 800 hz

v = speed of sound in air = 340 m/s

vs = speed of source = 30 m/s

so

fobserved  = fsource [ v / v - vs ]

fobserved  = 800 x [ 340 / 340 - 30 ]

fobserved  = 877.42 Hz

anwer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote