A typical home may require a total of 2.10 x 10 3 kWh of energy per month. Suppo
ID: 1607447 • Letter: A
Question
A typical home may require a total of 2.10 x 103 kWh of energy per month. Suppose you would like to obtain this energy from sunlight, which has an average daylight intensity of 1.00 103 W/m2. Assuming that sunlight is available 8.0 h per day, 25 d per month (accounting for cloudy days), and that you have a way to store energy from your collector when the Sun isn't shining, determine the smallest collector size that will provide the needed energy, given a conversion efficiency of 37%
________m2
photo below , please answer and show steps. thank you.
Explanation / Answer
Given: Demand of energy per month = 2.10×103 kwh
Average daylight intensity of sunlight = 1×103 W/m2
Availability of sunlight = 8h per day, 25 day per month
Efficiency = 37% = 0.37
Have to find: smallest collector size in m2.
Step-1 : Recieved intensity from sun :
1000 W/m2× 0.37 = 370 W/m2
Step-2 :Per month receiving intensity :
370 W/m2×8h×25d = 74000 Wh/m2
Step-3: Size ofcollector in m2:
2.10×106Wh. ÷ 74000 Wh/m2
= 28.38 m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.