Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A seeks RC circuit has two resistors R_1 =4.0M Ohm and R_1=8.0 M Ohm and two ful

ID: 1606570 • Letter: A

Question

A seeks RC circuit has two resistors R_1 =4.0M Ohm and R_1=8.0 M Ohm and two fully charged capacitors C_1= 10.0muF and C_2=5.0mu F connected to a 20.0V emf. Calculate The time constant in seconds. The time for capacitor to acquire 25 percentage of its max. Change. The current in the circuit at t=0.75 seconds A wire of radius a has a non-uniform current density of J=Jor^-3/2 determine: The enclosed current B(ra) A wire of I=3mi-4mj+10mk is placed in a magnetic field of B=4.0Ti+3.0Tj and carries a uniform current of 7.0A. What is the magnitude of the magnetic force on the wire? Determine the current in each branch of the circuit, assume the current in the branch to the left is vertically upward, and for the middle and right branch is vertically downward.

Explanation / Answer


1) net resistance of the circuit is Rnet = 4+8 = 12*10^6 ohm

net capacitance is Cnet = (10*5)/(10+5) =3.33 uF

a) time constant is T = Rnet*Cnet = 12*10^6*3.33*10^-6
T = 40 sec
b) Using q = Q*(1-e^(-t/T))

0.25*Q = Q*(1-e^(-t/40))

0.25 = 1-e^(-t/40)

t = 11.5 sec


C) i = Imax*(1-e^(-t/T))

i = (20/(12*10^6))*(1-e^(-0.75/40))

i = 3.1*10^-8 A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote