A sector fund specializing in commercial bank stocks had average daily assets of
ID: 2493054 • Letter: A
Question
A sector fund specializing in commercial bank stocks had average daily assets of $5.1 billion during the year. Suppose the annual operating expense ratio for the mutual fund is .60 percent, and the management fee is .35 percent. How much money did the fund’s management earn during the year? If the fund doesn’t charge any 12b-1 fees, how much were miscellaneous and administrative expenses during the year? (Do not round intermediate calculations. Omit the "$" sign in your response.)
Management fee $ Miscellaneous and administrative expenses $
Explanation / Answer
Operating expense ratio = 0.6%
Management fee = 0.35%
Average daily assets = 5,100,000,000
Total management fee = 5,100,000,000 * 0.35% = $17,850,000
Miscellaneous and administrative expenses = (0.6% - 0.35%)*5,100,000,000
= $12,750,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.