Se Contact attached as well rate sheets in order to obtain full points, his pape
ID: 1605870 • Letter: S
Question
Se Contact attached as well rate sheets in order to obtain full points, his paper must be Total Point: 30 Y. Write your answer on a separate sheet of paper. 1) (5 points) 0.390 m -0.350 HC +0.590 In the above figure, a small spherical insulator of mass 9.00 x 10-2 kg and charge +0.590 uc is hung by a thin wire of negligible mass. A charge of -0.350 HC is held 0.390 m away from the sphere and directly to the right of it, so the wire makes an angle e with the vertical (see drawing). What is the angle e? (k 1/4TEo 9.0 x 109 N m2/c2) parallel plates that are separated by 0.40 cm, with an electrical field with magnitude 680,000 N/C between theExplanation / Answer
Here ,
for the electric force between the charges
F = 9 *10^9 * 0.350 *10^-6 * 0.590 *10^-6/(0.390^2)
F = 0.0122 N
Fg = 9 *10^-2 * 9.8
Fg = 0.882 N
for the angle
theta = arctan(0.0122/.882)
theta = 0.729 degree
the angle is 0.729 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.