The block in the figure below lies on a horizontal frictionless surface and is a
ID: 1605583 • Letter: T
Question
The block in the figure below lies on a horizontal frictionless surface and is attached to the free end of the spring, with a spring constant of 53 N/m. Initially, the spring is at its relaxed length and the block is stationary at position x = 0. Then an applied force with a constant magnitude of 2.7 N pulls the block in the positive direction of the x axis, stretching the spring until the block stops. Assume that the stopping point is reached.
(a) What is the position of the block?
m
(b) What is the work that has been done on the block by the applied force?
J
(c) What is the work that has been done on the block by the spring force?
J
During the block's displacement, find the following values.
(d) The block's position when its kinetic energy is maximum.
m
(e) The value of that maximum kinetic energy.
mJ
Explanation / Answer
1)F = 2.7 N =- kx= - (53 N/m x (x))
=> x = 0.051 m
2)as it's given that Fx= 0 we can take -kx = applied force = ma hence work done W= (1/2)kx2= 0.0689 J
3) the spring would exert an equal and opposite force on the block hence the work doneW = -0.0689 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.