The total charge a battery can supply is rated in mA·hr, the product of the curr
ID: 1604973 • Letter: T
Question
The total charge a battery can supply is rated in mA·hr, the product of the current (in mA) and the time (in hr) that the battery can provide this current. A battery rated at 1000 mA·hr can supply a current of 1000 mA for 1.0 hr, 500 mA for 2.0 hr, and so on. A typical AA rechargeable battery has a voltage of 1.20 V and a rating of 1800 mA·hr.
How much time is required for this wire to raise the temperature of 25.0 g of water from 23.0 °C to 50.0 °C? The wire is completely submerged in the water and all the energy dissipated in the wire is absorbed by the water. (Answer: 1.09 hours)
Explanation / Answer
specific heat of water
4186 J /kg-K
to raise the temp of 25 g of water from 23 to 50 deg C energy requred
= 4186 *0.025*(50-23) = 2825.5 J
Battery rating 1.2 V , 1800mA-hr
if we draw current at 1.8 A, energy decipated is
1.2*1.8 = 2.16 J /s
2825.5/2.16 = 1308 s
The current is not specified, time depends on the current at which we re drawign power from battery.
If we use 500 mA current then
power = 1.2 *0.5 = 0.6 J/s
then time = 2825.5/0.6 = 4709 s = 1.31 hrs
for the given answer it looks like current I = 0.6 A, not given then
power 1.2*0.6 = 0.72 J/s
then time t = 2825.5 /0.72 s = 1.09 hrs
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.