A patient is to be given a blood transfusion. The blood is to flow through a tub
ID: 1604770 • Letter: A
Question
A patient is to be given a blood transfusion. The blood is to flow through a tube from a raised bottle to a needle inserted in the vein (Figure 1) . The inside diameter of the 24 mm long needle is 0.88 mm , and the required flow rate is 2.6 cm3 of blood per minute. Express your answer using two significant figures. How high h should the bottle be placed above the needle? Use blood = 1.05×103kg/m3, blood = 4.0×103Pas. Assume the blood pressure is 70 torr above atmospheric pressure. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units
Explanation / Answer
let the height be h
let velocity at top is zero
70 torr=9332.57 pascal
v=velocity of blood = flow rate per sec/area=0.07 m/s
using bernaulli theorem
density*g*h =density*v*v*0.5 +9332.57
we got h=0.907 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.