A patient is to be given a blood transfusion. The blood is to flow through a tub
ID: 1599267 • Letter: A
Question
A patient is to be given a blood transfusion. The blood is to flow through a tube from a raised bottle to a needle inserted in the vein (Figure 1). The inside diameter of the 34 mm long needle is 0.90 mm, and the required flow rate is 3.2 cm^3 of blood per minute. How high h should the bottle be placed above the needle? Use rho_blood = 1.05 times 10^3 kg/m^3, eta_blood = 4.0 times 10^-3 Pa middot s. Assume the blood pressure is 72 torr above atmospheric pressure. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
blood pressure is 72 torr above atmospheric pressure
so blood pressure=9599.21 Pa+101325 Pa=110924.21 Pa
density of blood=pho=1.05*10^3 kg/m^3
viscocisty coefficient=n=4*10^(-3) Pa.s
radius=r=diameter/2=0.9 mm/2=0.9*0.001/2=4.5*10^(-4) m
length=l=34 mm=0.034 m
flow rate=3.2 cm^3/min
=3.2*10^(-6) m^3/(60 seconds)
=5.3333*10^(-8) m^3/s
as flow rate=pi*r^4*pressure difference/(8*n*l)
==>pressure difference=5.3333*10^(-8)*8*4*10^(-3)*0.034/(pi*(4.5*10^(-4))^4)=450.43 Pa
then pressure at the entry point of the needle=blood pressure + 450.43
=110924.21+450.43
=111374.64 Pa
then 1 atm+pho*g*h=111374.64
==>1.05*10^3*9.8*h=111374.64-101325
==>h=0.9766 m
so the height of the bottle should be 0.9766 m
in 2 significant figures, answer=0.98 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.