A farm truck moves due east with a constant velocity of 9.50 m/s on a limitless,
ID: 1604515 • Letter: A
Question
A farm truck moves due east with a constant velocity of 9.50 m/s on a limitless, horizontal stretch of road. A boy riding on the back of the truck throws a can of soda upward and catches the projectile at the same location on the truck bed, but 16.0 m farther down the road. What is the initial speed of the can relative to the truck? (Assume no wind resistance) An observer on the ground watches the boy throw the can and catch it. In this observer's frame of reference, determine the initial velocity of the can.Explanation / Answer
a)
TIme of flight
t=16/9.5 =1.68 s
From Y=Yi+Vyit-(1/2)at2
0=0+Vyi*1.68-(1/2)*9.81*1.682
Vyi=8.25 m/s
b)
Its initial velocity
Vi=sqrt(9.52+8.252)=12.6 m.s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.