CH 16 oscillatory Motion and Waves Begin Date: 8/17/2016 12:00:00 AM-Due Date: 4
ID: 1604130 • Letter: C
Question
CH 16 oscillatory Motion and Waves Begin Date: 8/17/2016 12:00:00 AM-Due Date: 4/9/2017 11:59:00 pM End Da 2017 11:59:00 PM (8%) problem 9: Light travels at a velocity of c 3.0 108 m/s in a vacuum. Green light has a wavelength of 536 nm. Randomized Variables 536 nm atus 33% Part (a) Input an expression for the frequency, v, of green light. Grade Summar Deductions Potential ompleted. submissions 7 8 9 artial Attempts remaini ompleted (066 per attempt) 1 2 3 detailed view Completed Completed Submit Hints: deduction per hint. Hints remaining 1 Feedback: 0% deduction per feedback. i 33% part a) What is the frequency in Hz? 33% Part (c) How long does it take for the wave to make 3 full cycles in seconds? All content 2017 Expert TALIC 10:30Explanation / Answer
Given that
wavelength=536 nm
now we find the frequency of green light
frequency f=3*10^8/536*10^-9=5.6*10^14 /sec
freuency f=5.6*10^14 Hz
now we find the time
time t=3/5.6*10^14=3*1.786*10^-15 sec=5.358*10^-15 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.