Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A particle with charge 6.00 nC is moving in a uniform magnetic field B =( 1.23 T

ID: 1603965 • Letter: A

Question

A particle with charge 6.00 nC is moving in a uniform magnetic field B =( 1.23 T )k^. The magnetic force on the particle is measured to be F =( 3.50×107 N )i^+( 7.60×107 N )j^.

Part A

Are there components of the velocity that are not determined by the measurement of the force?

SubmitMy AnswersGive Up

Correct

Part B

Calculate the x-component of the velocity of the particle.

SubmitMy AnswersGive Up

Part C

Calculate the y-component of the velocity of the particle.

SubmitMy AnswersGive Up

Part D

Calculate the scalar product v F .

SubmitMy AnswersGive Up

Part E

What is the angle between v  and F ? Give your answer in degrees.

SubmitMy AnswersGive Up

A particle with charge 6.00 nC is moving in a uniform magnetic field B =( 1.23 T )k^. The magnetic force on the particle is measured to be F =( 3.50×107 N )i^+( 7.60×107 N )j^.

Part A

Are there components of the velocity that are not determined by the measurement of the force?

Are there components of the velocity that are not determined by the measurement of the force? yes no

SubmitMy AnswersGive Up

Correct

Part B

Calculate the x-component of the velocity of the particle.

vx =   m/s  

SubmitMy AnswersGive Up

Part C

Calculate the y-component of the velocity of the particle.

vy =   m/s  

SubmitMy AnswersGive Up

Part D

Calculate the scalar product v F .

v F  =   m/sN  

SubmitMy AnswersGive Up

Part E

What is the angle between v  and F ? Give your answer in degrees.

=     

SubmitMy AnswersGive Up

Explanation / Answer


q = - 6 nC, B = -1.23 k

F = -3.5*10^-7 i +7.6*10^-7 j

F = q(vxB)

-3.5*10^-7 i +7.6*10^-7 j = -6*10^-9 (vxi +vy j +vz k)(-1.23 k)

-3.5*10^-7 i +7.6*10^-7 j = (-6*10^-9*1.23*vx j + 6*10^-9*1.23*vy i)

Part B:

7.6*10^-7 = -6*10^-9*1.23*vx

vx = -103 m/s

-3.5*10^-7 = 6*10^-9*1.23*vy

vy = -47.4 m/s

Pat C: -3.5*10^-7 = 6*10^-9*1.23*vy

vy = -47.4 m/s

Part D: v.F = (-103 i -47.4 j) .(-3.5*10^-7 i +7.6*10^-7 j)

= (-103*-3.5*10^-7 -47.4*7.6*10^-7)

= 2.6*10^-8

Part E:

v.F = v*F*Cos(theta)

2.6*10^-8 = (103^2 +47.4^2)^0.5*10^-7(3.5^2 +7.6^2)^0.5*cos(theta)

theta = 89.98 degrees

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote