4. A 50-kg teenager at a water park slides, down a waterslide of varying slope.
ID: 1603064 • Letter: 4
Question
4. A 50-kg teenager at a water park slides, down a waterslide of varying slope. The slide has a height difference of 20. m (roughly five stories) from start to finish. The teenager takes a running start. launching himself with an initial speed of 4.0 m/s. a. 5 pts.) If the slide were frictionless.find both the teenagers at (bottom of the slide. Show your work kinetic energy and speed the end completely. (Note: Your answer will be unrealistically fast! Recall: I m/s 225 mileshour. suppose that, despite all the to minimize friction with rushing water, there still remains substantial friction you found above in and attempts the with of 75 m/s instead of the speed the slide and he anives at the end of de a speed b. (4 pts.) What percentage of th teenager's initial mechanical energy was dissipated by friction on his way down? me zero gravitational potential energy at the bottom of the slide. Show your work completelyExplanation / Answer
a.
In this the Use energy conservation
Energy on the top= energy at the bottom
(Kinetic + Gravitational PE)top= (KE+GPE)bottom
0.5*50*4^2+50*g*20= KE
KE at the bottom= 10200 J
10200=0.5*50*v^2
v=20.2 m/s
That is the solve of the .
b.
In this the Velocity at the bottom is 7.5 m/s so KE at the bottom= 0.5*50*7.5^2= 1406.25 J
Loss= 10200-1406.25=8793.75 J
So fractional loss= 8793.75/10200
= 0.86 or 86 % is lost
For last parts
Steepness doesn't matter ,all these depend on the vertical height, Loss may change if length is longer so loss may depend on the Steepness so b answer will change if steepness or shape is different.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.