4. 2/3 points I Previous Answers My Notes Ask Your Teacher The figure below show
ID: 1579731 • Letter: 4
Question
4. 2/3 points I Previous Answers My Notes Ask Your Teacher The figure below shows the light intensity on a screen behind a double slit experiment. The "tallest" peak in the figure corresponds to the m= 0 maximum. The next peak, to the right or left, will be an m-1 maximum. The distance shown in the figure below and labeled as y is 2.0 cm. The slit spacing is 0.20 mm and the wavelength of the light is 560 nm. a) What is the value of m for the right-most peak (maximum)? b) What is the distance between the central maximum and the right-most peak that corresponds to the m that you got for part (a)? Please give this distance in meters 0.01 c) What is the distance from the slits to the screen? Please give this distance in meters. Intensity (mW/m2 12Explanation / Answer
c) a = 0.2 * 10-3 m, lambda = 560 * 10-9 m
delta y = lamda * L / d
y = 4 * delta Y
2 * 10-2 = 4 * [lamda * L / d]
L = (2 * 10-2 * 0.2 * 10-3) / (4 * 560 * 10-9)
distance L = 1.78 m = 178 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.