Print Calculator L Periodic Table Question 4 of 11 Map A Sapling Learning An ele
ID: 1602545 • Letter: P
Question
Print Calculator L Periodic Table Question 4 of 11 Map A Sapling Learning An electron enters a region of space containing a uniform 0.0000121-T magnetic field. Its speed is 159 m/s and it enters perpendicularly to the field. Under these conditions, the electron undergoes circular motion. Find the radius rof the electron's path, and the frequency f of the motion. Number 74.82 f- 355237.5768 Hz There is a hint availablel view the hint on the bottom divider the divider again to hide the e Previous 8 Give up & View solution Check Answer 0 Next d ExitExplanation / Answer
a] We know that, r = mv/qB
= 9.1e-31*159/[1.6e-19*0.0000121]
= 0.0000747 m
b] f = v/2pir = 159/[2pi*0.000074736]
= 338600 Hz answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.