We know from Stefan Boltzmann Law P = e sigma T^4 A where e is the emmissivity ;
ID: 1600884 • Letter: W
Question
We know from Stefan Boltzmann Law
P = e sigma T^4 A
where e is the emmissivity ; sigma is the Boltzmann constant ; T is the surface temp ; A is the Area
Pa = e sigma (2000)^4 [ 4 pi (40d/2)^2]
Pb = e sigma (4500)^4 [ 4 pi (d/4)^2 ]
Pa/Pb = e sigma (2000)^4 [ 4 pi (40d/2)^2]/ e sigma (4500)^4 [ 4 pi (d/4)^2 ]
Pa/Pb = (2000)^4 x 40^2/(4500)^2 = 62.43
Hence, Pa/Pb = 62.43 ; star a is brighter than star b , by a factor of 62.43.
if star A above is magnitude 5 as seen from earth what is the magnitude of star b if it only half as far away?
Explanation / Answer
If Pa = 5 W/m^2
if the star B also at the same distance, Pb = 5/62.43
= 0.08 W/m^2
but when star B in only half as far away,
Pb = 0.08*4
= 0.32 W/m^2 <<<<<<<------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.