A conducting rod of length L = 0.045 m is lying on a rectangular wire as shown i
ID: 1600357 • Letter: A
Question
A conducting rod of length L = 0.045 m is lying on a rectangular wire as shown in the figure. A constant magnetic field with magnitude B = 0.65 T pointing into the paper is in the region. The rod is pulled to the right by an external force, and moves with constant speed v = 0.065 m/s. The resistance in the wire is R = 95 ohm. L = 0.045 m B = 0.65 T v = 0.065 m/s R = 95 ohm Express the magnitude of the magnetic flux going through the loop, phi, in terms of B, a and L. phi = Express the change in the magnetic flux, delta phi, in terms of B, L, v and delta t. Express the magnitude of the average cmf induced in the loop, e, in terms of B, L, v. Calculate the emf, in votes. Express the current induced ta the loop, I, in terms of c and R. Calculate the value of I, in amperes. What is the direction of the current?Explanation / Answer
a) magnetic flux is phi = B*A = B*a*L
b) change in magnetic flux is dphi = B*L*(da/dt)
c) average induced emf is e = B*L*v
d) emf = e = B*L*v = 0.65*0.045*0.065 = 1.9*10^-3 V = 1.9 mV
e) I = e/R
f) I = e/R = (1.9*10^-3)/95 = 2*10^-5 A
g) According to Lenz's law ,the direction of current is in counter clock wise direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.