Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A horizontal force of 12N pushes a 0.5-kg block against a vertical wall. The blo

ID: 1595679 • Letter: A

Question

A horizontal force of 12N pushes a 0.5-kg block against a vertical wall. The block is initially at rest. If mu_s = 0.6 and mu_k = 0.8 which of the following is true. The frictional force is 4.9 N. The frictional force is 7.2 N. The normal force is 4.9 N. The block will start moving and accelerate. If started moving downward, the block will decelerate. A particle moves 5 m in +x direction while being acted upon by a constant force F = (4 N)i + (2 N)j - (4 N)k. The Work done on the particle by this force is: 20 iJ 10 J 20 J -20 J 20 kJ

Explanation / Answer

workdone W = F. r

displacement r = 5m i

workdone = force * displacement along the force direction

W = (4i + 2j - 4k).(5i)

   = 20 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote