A horizontal circular platform rotates counterclockwise about its axis at the ra
ID: 1505022 • Letter: A
Question
A horizontal circular platform rotates counterclockwise about its axis at the rate of 0.947 rad/s. You, with a mass of 67.3 kg, walk clockwise around the platform along its edge at the speed of 1.09 m/s with respect to the platform. Your 20.3-kg poodle also walks clockwise around the platform, but along a circle at half the platform's radius and at half your linear speed with respect to the platform. Your 18.7-kg mutt, on the other hand, sits still on the platform at a position that is 3/4 of the platform's radius from the center. Model the platform as a uniform disk with mass 92.7 kg and radius 1.83 m. Calculate the total angular momentum of the system.
Explanation / Answer
you
relative w = v/r = 1.09/1.83 = 0.5956 rad/s
actual = 0.947 - 0.5956 = 0.35137 rad
I = mr^2 = 67.3 * 1.83^2 =225.38 kg-m^2
L = Iw = 79.192
for poodle
w = (v/2)/(r/2)
actual = 0.35137 rad
I = m(r/2)^2
L = 5.972
for mutt
w = 0.947
I = m*(3r/4)^2
L = Iw
L = 33.36
for disk
I = mr^2/2
w = 0.947
L = Iw
L = 146.9947 = 147
total
L = 265.52 kg-m^2/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.