The three charges are held in place in the figure below, where L = 1.45 m. Find
ID: 1595456 • Letter: T
Question
The three charges are held in place in the figure below, where L = 1.45 m. Find the electric potential at point P, at infinity, and the magnitude of their difference. Suppose that a fourth charge, with a charge of 5.57 mu C and a mass of 4.71middot 10^-3 kg, is released from rest at point P. What is the speed of the fourth charge when it has moved infinitely far away from the other three charges? Suppose your strange friend Bob insists his equation for the electric potential of a point charge is better: v_Bob = kQ/r + C where C = Bob's constant, based on Bob's favorite number = 52945 V What would be Bob's answer for the above questions? for part a: for part b: (Which answers changed? Which are important changes? Is Bob's formula better or worse than yours?)Explanation / Answer
a) V = k*q/r = 9.0x10^9*(2.75x10^-6/(1.45/2) + -1.72x10^-6/(1.45/2) + 7.45x10^-6/(1.45*sin(60))
= 66.181 kV
b) U = V*q = 66181.1V*5.57x10^-6 = 0.368J
So at infinity K = 0.368J
since K = 1/2*m*v^2
then v = sqrt(2*0.368/m) = sqrt(2*0.563/4.71x10^-3) = 12.51m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.