The thin uniform rod in the figure has length 4.0 m and can pivot about a horizo
ID: 1262034 • Letter: T
Question
The thin uniform rod in the figure has length 4.0 m and can pivot about a horizontal, frictionless pin through one end. It is released from rest at angle ? = 50
A laser emits a narrow beam of light. The radius o 10^-3 m, and the power is 1.20 The thin uniform rod in the figure has length 4.0 m and can pivot about a horizontal, frictionless pin through one end. It is released from rest at angle ? = 50 degree above the horizontal. Use the principle of conservation of energy to determine the angular speed of the rod as it passes through the horizontal position. Assume free-fall acceleration to be equal to 9.83 m/s^2.Explanation / Answer
Here ,
for the rod ,moment of inertia about the end is
I = ml^2/3
I = m*4^2/3
I = 16m/3 Kg.m^2
Using energy conservation ,
I*w = mgh
16*m/3 * w = m*9.8 * 4 * sin(50)
w = 5.63 rad/s
the angular speed of the rod as it passes through the horizontal position is 5.63 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.