The charge per unit length on a long, straight filament is -90.7 µC/m. (a) Find
ID: 1594739 • Letter: T
Question
The charge per unit length on a long, straight filament is -90.7 µC/m.
(a) Find the electric field 10.0 cm from the filament, where distances are measured perpendicular to the length of the filament. (Take radially inward toward the filament as the positive direction.)
MN/C
(b) Find the electric field 41.0 cm from the filament, where distances are measured perpendicular to the length of the filament.
MN/C
(c) Find the electric field 150 cm from the filament, where distances are measured perpendicular to the length of the filament.
MN/C
Explanation / Answer
a) The equation for the electric field of an infinitely long line charge with charge density :
E = /2z = (90.7 × 10^-6) / 2(3.14)(0.10)(8.85 × 10^12) = 2.04 x 10^7 N/C = 16.31 MN/C
b) E = /2z = (90.7 × 10^-6) / 2(3.14)(0.41)(8.85 × 10^12) = 2.04 x 10^7 N/C = 3.98 MN/C
c) E = /2z = (90.7 × 10^-6) / 2(3.14)(1.5)(8.85 × 10^12) = 2.04 x 10^7 N/C = 1.09 MN/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.