Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The charge per unit length on a long, straight filament is -93.6 µC/m. (a) Find

ID: 1577661 • Letter: T

Question

The charge per unit length on a long, straight filament is -93.6 µC/m.

(a) Find the electric field 10.0 cm from the filament, where distances are measured perpendicular to the length of the filament. (Take radially inward toward the filament as the positive direction.)
MN/C

(b) Find the electric field 43.0 cm from the filament, where distances are measured perpendicular to the length of the filament.
MN/C

(c) Find the electric field 110 cm from the filament, where distances are measured perpendicular to the length of the filament.
MN/C

Explanation / Answer

E = 2 k lambda / r


(A) E = (2 x 9 x 10^9 x 93.6 x 10^-6) / (0.10)

E = 16.8 x 10^6 N/C = 16.8 M N /C radially inward  

E = - 16.8  

(B) E = -(2 x 9 x 10^9 x 93.6 x 10^-6) / (0.43)

E = - 3.93 x 10^6 N/C

E = - 3.93 M N/C

(C) E = - (2 x 9 x 10^9 x 93.6 x 10^-6) / (1.10)  

E = -1.53 x 10^6 N/C

E = - 1.53 M N/C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote