A m 1 = 4.91-kg block is placed on top of a m 2 = 10.0-kg block (figure). A hori
ID: 1594299 • Letter: A
Question
A
m1 = 4.91-kg
block is placed on top of a
m2 = 10.0-kg
block (figure). A horizontal force of
F = 45.0 N
is applied to the 10.0-kg block, and the 4.91-kg block is tied to the wall. The coefficient of kinetic friction between all moving surfaces is 0.182.
(a) Draw a free-body diagram for each block and identify the action–reaction forces between the blocks. (Submit a file with a maximum size of 1 MB.)
(b) Determine the tension in the string. (Enter the magnitude only.)
N
Determine the magnitude of the acceleration of the 10.0-kg block.
Explanation / Answer
Given that
m1 =4.91kg
m2 =10kg
F =45N
uk =0.182
Now for the top block from the free body diagram
T<----- --------->Ff
|N
a)
Now the horizontal force for mass ma is given by
T =ukN =ukmg =0.182*4.91kg*9.81 =8.766N
b)
Now fro the block m2 the vertical force is
N =Ff =(10+4.91)(9.81) =146.118N
Now the horizontal forces are
FH =F -Ff-Ffb
ma =45-8.766N-(0.182)(14.91)(9.81) =9.613
10a =9.613
Then the acceleration (a) =9.613/10 =0.9613m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.