Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A m 1 = 46.0 kg block and a m 2 = 104.0 kg block are connected by a string as in

ID: 1279818 • Letter: A

Question

A m1 = 46.0 kg block and a m2 = 104.0 kg block are connected by a string as in below. The pulley is frictionless and of negligible mass. The coefficient of kinetic friction between the 46.0 kg block and incline is 0.250. Determine the change in the kinetic energy of the 46.0 kg block as it moves from A to B, a distance of 20.0 m. (Answer in joules)

A m1 = 46.0 kg block and a m2 = 104.0 kg block are connected by a string as in below. The pulley is frictionless and of negligible mass. The coefficient of kinetic friction between the 46.0 kg block and incline is 0.250. Determine the change in the kinetic energy of the 46.0 kg block as it moves from A to B, a distance of 20.0 m. (Answer in joules)

Explanation / Answer

A fbd shows that T = g(1+sin37+ukcos37)/(1/m+1/M) = 563.63 N
Ergo,
a = (Mg-T)/M = 4.39 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote