An uncharged capacitor and a resistor are connected in series to a source of emf
ID: 1594277 • Letter: A
Question
An uncharged capacitor and a resistor are connected in series to a source of emf. If E = 9.00 V, C = 20.0 F, and R = 100 , find (a) the time constant of the circuit, (b) the maximum charge on the capacitor, and (c) the charge on the capacitor after one time constant.
For part A I got the following answers:
a=2000T b=180uC c=113.78
PART B
Consider the second problem above. After 3 time constants (3) has passed the charge on the capacitor is _______ compared to the maximum possible charge on the capacitor.
Question 2 options:
equal in magnitude
greater than 90%
between 50% and 70%
unrelated to
between 70% and 90%
less than 50%
For part be, I got the charge to be 0.29uC. But I'm don't know if that is correct, and how to figure out the percentage.
a.equal in magnitude
b.greater than 90%
c.between 50% and 70%
d.unrelated to
e.between 70% and 90%
f.less than 50%
Explanation / Answer
Part A,
Time Constant, t = R*C
t = 100 * 20 uF
t = 2000 u s
t = 2 * 10^-3 s
Maximum Charge, Q = C* v
Q = 20.0 * 9
Q =180 uC
q = Q(1 - e^-(t/RC))
After 1 time constant,
q = 180 uC * (1 - e^-1)
q = 113.78 uC
After 3 time constant,
q = 180 uC * (1 - e^-3)
q = 171.0 uC
171.0/180 * 100% = 95 %
So the correct option is (b) Greater than 90%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.