A pair of charged conducting plates produces a uniform field of 12,000N/C, direc
ID: 1593948 • Letter: A
Question
A pair of charged conducting plates produces a uniform field of 12,000N/C, directed to the right, between the plates. The separation of the plates is 40mm. An electron is projected from plate A, directly toward plat B, with an initial velocity of v0=2.0x107m/s, as shown in the figure. (e=1.60x10-19C, epsilon0=8.85x10-12C2/N, mel=9.11x10-31kg) So in this geometry, the electron is being SLOWED DOWN by the electric field. The velocity of the electron as it strikes plate B is closest to...? (Sorry, Chegg will not let me insert an image.)
Explanation / Answer
Use F = qE
=1.60*10^-19 * 12000
=1.92*10^-15
Use a = F/m
= 1.92*10^-15/9.1*10^-31
=2.10 * 10^15
Use v² = v + 2as
= 2.0x10^7 + 2*2.10 * 10^15 * 0.04
=1.6 * 10^14
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.