A 22 kg box is being pushed across the floor by a constant force ‹ 106, 0, 0 › N
ID: 1590172 • Letter: A
Question
A 22 kg box is being pushed across the floor by a constant force ‹ 106, 0, 0 › N. The coefficient of kinetic friction for the table and box is 0.15. At t = 8.0 s the box is at location ‹ 13, 3, ?3 › m, traveling with velocity ‹ 6, 0, 0 › m/s. What is its position and velocity at t = 9.6 s? - Please show work and explain. I am trying to learn :) Thank you.
A 22 kg box is being pushed across the floor by a constant force N. The coefficient of kinetic friction for the table and box is 0.15. At t = 8.0 s the box is at location m, traveling with velocity 6, 0, 0 > m/s. what is its position and velocity at t = 9.6 s? New velocity v= m/s New position d =Explanation / Answer
from the given data
location of initual position,
xo = 13 m
yo = 3 m
zo = -3 m
vox = 6 m/s
voy = 0
voz = 0
Fx = 106 N
Fy = 0
Fz = 0
from the given data,
ax = Fx/m
= 106/22
= 4.82 m/s
x = xo + vox*t + 0.5*ax*t^2
= 13 + 6*9.6 + 0.5*4.82*9.6^2
= 292.7 m
so, d = <292.7,3,-3> m <<<<<<<<<---------------Answer
at t = 9.6 s
vx = vo + ax*t
= 6 + 4.82*9.6
= 52.25 m/s
vy = 0
vz = 0
so, v = <52.25, 0 , 0> m/s <<<<<<<<<---------------Answer
since the force is in only x direction coardinate of x and x-component of velcoity only change.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.