The single electron and the single proton in a hydrogen atom in its lowest energ
ID: 1589889 • Letter: T
Question
The single electron and the single proton in a hydrogen atom in its lowest energy state are separated by a tiny distance called the Bohr radius, 5.29×1011 m. Both particles carry a charge of magnitude e = 1.60×1019 C.
(a) Is the force between them attractive or repulsive?
(b) What is the magnitude of the force?(N)
The single electron and the single proton in a hydrogen atom in its lowest energy state are separated by a tiny distance called the Bohr radius, 5.29×1011 m. Both particles carry a charge of magnitude e = 1.60×1019 C.
(a) Is the force between them attractive or repulsive?
(b) What is the magnitude of the force?(N)
Explanation / Answer
a) attractive because both are equal and opposite charge particles
b) f = kq1q2/r^2
f = 9*10^9*1.6^2*10^-38/(5.29^2*10^-22)
f = 0.823*10^-7 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.