Help! Physics 1 question. A vertical cylindrical tank contains 1.70 mol of an id
ID: 1589754 • Letter: H
Question
Help! Physics 1 question.
A vertical cylindrical tank contains 1.70 mol of an ideal gas under a pressure of 0.400 atm at 20°C. The round part of the tank has a radius of 10 cm, and the gas is supporting a piston that can move up and down in the cylinder without friction. There is a vacuum above the piston Part A What is the mass of this piston? Express your answer with the appropriate units Value Units Submit My Answers Give U Part B How tall is the column of gas that is supporting the piston? Express your answer with the appropriate units Value Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
given are
N=1.70mol
P=0.4atm=4.05*10^4 pa
T=20 degree Celsius=293.15K
R=10cm=0.1m
a)pressure=force/area
pressure=mg/area
m=pressure*area/g
=4.05*10^5*(3,14*0.1^2)/9.8
=129.76—answer
b)PV=nRT
V=NRT/P
=1.70*8.314*293.15/4.05*10^4
=1023.04*10^-4
V=0.1023 m^3
V=3.14*r^2*h
0.1023=3.14*0.1^2*h
H=3.25 m--answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.