A load of bricks with mass m1 = 15.8 kg hangs from one end of a rope that passes
ID: 1589559 • Letter: A
Question
A load of bricks with mass m1 = 15.8 kg hangs from one end of a rope that passes over a small, frictionless pulley. A counterweight of mass m2 = 28.4 kg is suspended from the other end of the rope, as shown in the figure. (Figure 1) The system is released from rest. Use g = 9.80 m/s2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.Part A
What is the magnitude of the upward acceleration of the load of bricks?
m/s2
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the tension in the rope while the load is moving?
N
SubmitMy AnswersGive Up
Explanation / Answer
Here ,
m1 = 15.8 Kg
m2 = 28.4 Kg
a) let the magnitude of accleration is a
Using second law of motion
a = (m2 * g - m1 * g)/(m1 + m2)
a = (28.4 - 15.8)* 9.8/(28.4 + 15.8)
a = 2.79 m/s^2
the magnitude of upward acceleration of the load of bricks is 2.79 m/s^2
part B)
let the tension in the rope is T
for the mass m1
Using second law of motion
T - m1 * g = m1 * a
T - 15.8 * 9.8 = 15.8 * 2.79
T = 199 N
the tension in the rope while the load is moving is 199 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.