A Honda Civic travels in a straight line along a road. Its distance x from a sto
ID: 1589553 • Letter: A
Question
A Honda Civic travels in a straight line along a road. Its distance x from a stop sign is given as a function of time t by the equation x(t)= t2 t3, where = 1.44 m/s2 and = 4.70×102 m/s3.
Part A- Calculate the average velocity of the car for the time interval t=0 to t1 = 1.91 s. (answer will be in m/s)
Part B- Calculate the average velocity of the car for the time interval t=0 to t2 = 3.92 s. (answer will be in m/s)
Part C- Calculate the average velocity of the car for the time interval t1 = 1.91 s to t2 = 3.92 s (answer will be in m/s)
Explanation / Answer
x = 1.44t² - 0.047t³
dx/dt = 2.88t - 0.141t² = V = instantaneous velocity of Civic
To find the Vavg between time ranges given, must evaluate V at each end of range, and apply the Vavg formula:
Vavg = (V1+V2)/2
Part A
at t =0, V1 = 2.88(0) - 0.141(0)² = 0
at t= 1.91 sec, V2 = 2.88(1.91) - 0.141(1.91)² = 4.986 m/s
Vavg = (V1+V2)/2 = (4.986 + 0)/2 = 4.986/2 = 2.4937.94 m/s….. ANS
Part B
at t =0, V1 = 2.88(0) - 0.141(0)² = 0
at t= 3.92 sec, V2 = 2.88(3.92) - 0.141(3.92)² = 9.123 m/s
Vavg = (V1+V2)/2 = (9.123 + 0)/2 = 9.123/2 = 4.5615 m/s….. ANS
Part C
at t =1.91, V1 = 2.88(1.91) - 0.141(1.91)² = 4.986 m/s
at t= 3.92 sec, V2 = 2.88(3.92) - 0.141(3.92)² = 9.123 m/s
Vavg = (V1+V2)/2 = (4.986 +9.123)/2 = 7.0545 m/s….. ANS
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.