Exercise 17.44 In a container of negligible mass, 0.340 kg of ice at an initial
ID: 1588580 • Letter: E
Question
Exercise 17.44
In a container of negligible mass, 0.340 kg of ice at an initial temperature of -27.0 C is mixed with a mass m of water that has an initial temperature of 80.0 C. No heat is lost to the surroundings.
Part A
If the final temperature of the system is 28.0 C, what is the mass m of the water that was initially at 80.0 C?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Exercise 17.44
In a container of negligible mass, 0.340 kg of ice at an initial temperature of -27.0 C is mixed with a mass m of water that has an initial temperature of 80.0 C. No heat is lost to the surroundings.
Part A
If the final temperature of the system is 28.0 C, what is the mass m of the water that was initially at 80.0 C?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
heat of fusion ice = 334*10^3 J/kg
c of ice= 2100 J/kg K
c of water = 4190 J/kg K
At the final temperature .. heat gained by cooler mass = heat lost by warmer mass.
Heat gained by ice ..
• Ice at -28 to 0 .. (m x ci x ) = (0.34kg x 2100 x 28) = 1.999^4 J
• Melting ice .. (m x Lf) = (0.34 x 334^3) = 12.793^4 J
• Melted water 0 to +29 .. (m x cw x ) = (0.34 x 4190 x 28) = 3.988^4 J
•• total heat gain = (1.99 + 12.79 + 3.98)^4 J = 18.76^4 J
Heat loss by hot water = (Mw x cw x )
= Mw x 4190 x (80-28) = 2.178^5 .Mw
Equating the heat lost and gained ..
2.178^5.Mw = 18.76^4 J .. .. Mw = 18.76^4 / 2.178^5 .. .. .. Mw = 0.2527 kg
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.