Two 2.60 cm × 2.60 cm plates that form a parallel-plate capacitor are charged to
ID: 1588378 • Letter: T
Question
Two 2.60 cm × 2.60 cm plates that form a parallel-plate capacitor are charged to ± 0.708 nC .
Part A. What is the electric field strength inside the capacitor if the spacing between the plates is 1.50 mm ?
Part B. What is potential difference across the capacitor if the spacing between the plates is 1.50 mm ?
Part C. What is the electric field strength inside the capacitor if the spacing between the plates is 3.00 mm ?
Part D. What is the potential difference across the capacitor if the spacing between the plates is 3.00 mm ?
Explanation / Answer
Area=6.76*10^(-4)
capacitance=C=epsilon0*Area/distance=3.99*10^(-12) F
voltage=Charge/Capacitance=177.43 V
electric field=voltage/distance=118286.6667 N/C
if distance=3 mm
C will be halved
so Voltage will doubled=354.86 V
Electric field=voltage /distance=118286.6667
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.