Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two 2.60 cm × 2.60 cm plates that form a parallel-plate capacitor are charged to

ID: 1532137 • Letter: T

Question

Two 2.60 cm × 2.60 cm plates that form a parallel-plate capacitor are charged to ± 0.708 nC Part A What is the electric field strength inside the capacitor if the spacing between the plates is 1.20 mm ? Part B What is potential difference across the capacitor if the spacing between the plates is 1.20 mm ? Part C What is the electric field strength inside the capacitor if the spacing between the plates is 2.40 mm ? Part D What is the potential difference across the capacitor if the spacing between the plates is 2.40 mm ?

Explanation / Answer

Part A)   the electric field strength = sigma/eo

                                                     =   (0.708 * 10-9)/(0.026 * 0.026 * 8.854 * 10-12)

                                                     = 118289.73 N/C

Part B)   potential difference across the capacitor = Ed

                                                                            = 118289.73 * 1.20/1000

                                                                             = 141.95 V

Part C)   electric field strength inside the capacitor   = sigma/eo

                                                                            =   (0.708 * 10-9)/(0.026 * 0.026 * 8.854 * 10-12)

                                                                             = 118289.73 N/C

Part D)   the potential difference across the capacitor = Ed

                                                                              = 118289.73 * 2.40/1000

                                                                               = 283.9 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote