The gas equation for one mole of oxygen relates its pressure, P(in atmospheres),
ID: 1588163 • Letter: T
Question
The gas equation for one mole of oxygen relates its pressure, P(in atmospheres), its temperature, T| (in K), and its volume, V|(in cubic decimeters, dm^3|): T = 16.574.1/v - 0.52754 . 0.3879 P + 12.187 V P. Find the temperature T| and differential dt| if the volume is 28 dm^3| and the pressure is 0.5 atmosphere. T =| dT =| Use your answer to part (a) to estimate how much the pressure would have to change if the volume increased by 1 dm^3| and the temperature remained constant.change in pressure =Explanation / Answer
T = 16.574 * (1/v) - 0.52754 * (1/v2) - 0.3879 P + 12.187 V P
when V = 1 dm3 = 0.001 m3and P = 0.5 atm
T = (16.574 * (1/0.001)) - ( 0.52754 * (1/0.000001) ) - (0.3879 * 0.5 ) + ( 12.187 * 0.001 * 0.5 )
= (16.574 * 1000) - ( 0.52754 * 1000000) - (0.3879 * 0.5 ) + ( 12.187 * 0.001 * 0.5 )
=(16574 - 527540- 0.7758 +0.0060935 )
= -510966.7697065 degree cesius
=
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.