You have constructed a raft that is 2.00 m long,2.00 m wide, and 0.100 m thick.
ID: 1588126 • Letter: Y
Question
You have constructed a raft that is 2.00 m long,2.00 m wide, and 0.100 m thick.
Part A
If the mass of the raft is 40.0 kg and your mass is 55.0 kg, how many 60.0 kgfriends can cross a river with you during one trip?
Express your answer as an integer.
You have constructed a raft that is 2.00 m long,2.00 m wide, and 0.100 m thick.
Part A
If the mass of the raft is 40.0 kg and your mass is 55.0 kg, how many 60.0 kgfriends can cross a river with you during one trip?
Express your answer as an integer.
N =Explanation / Answer
volume of the raft is,
Vr = 2*2*0.1 = 0.4 m3
density of the raft is,
Dr = 40 / 0.4 =100 kg/m3
the volume of water displaced is,
Vb = (Dr/Dw)*Vr = [100/1000]*0.4 = 0.04 m3
maximum load is calculated as follows [density of water = 1000]:
(40+55+ x)/0.4= 1000
x = 305 kg
number of People N = 305 kg / 60 kg = 5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.