Deals with the concepts that are important in this problem. As illustrated in th
ID: 1587859 • Letter: D
Question
Deals with the concepts that are important in this problem. As illustrated in the figure, a negatively charged particle is released from rest at point B and accelerates until it reaches point A. The mass and charge of the particle are 2.75 x 10*4 kg and -5.27 x 10-5 C, respectively. Only the gravitational force and the electrostatic force act on the particle, which moves on a horizontal straight line without rotating. The electric potential at A is 36.0 V greater than that at 8; in other words, VA - VB = 36.0 V. What is the translational speed of the particle at point A?Explanation / Answer
Apply, conservation of energy
kA + UA = kB + UB
kA + UA = 0 + UB
kA = UB - UA
KA = q*(VB - VA)
= -q*(VA - VB)
= -(-5.27*10^-5)*36
= 0.001897 J
now use, kA = 0.5*m*vA^2
==> vA = sqrt(2*kA/m)
= sqrt(2*0.001897/(2.75*10^-4))
= 3.71 m/s <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<--------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.