Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Emycs. x @ Dasho × 3 contin x \\ w. Conse x \\ G gnene. × ow C x gnmentaspx t I

ID: 1585460 • Letter: E

Question

Emycs. x @ Dasho × 3 contin x w. Conse x G gnene. × ow C x gnmentaspx t I Help Chapter 22 Homework Begin Date: 3/5/2018 12:01:00 AM--Due Date: 3/112018 11:59.00 PM End Date: 350/2018 11:59 00 PM 0%) Problem 11: A 2.45 m segment of wire supply ng current to the motor of a subenerged subtnarine carries/200 A and feels a LINrepulsne free from a parallel wire 5 00 crn away what is the magnitude ofthe current in the other vwre m A? Grade Summ Potential Atrmpts rema .pef atteti detailed v atanO acotan n Radians Hust Degrees o

Explanation / Answer

Force per unit length between two wire is given by

F=u*I1*I2/(2*pi*r)

From figure ,i think value of force is 4.4N.If it is something else plz comment .

Putting the values we got

F=0.0048*I2

For length of 2.45 m

Force=0.01176*I2=4.4

We got

I2=374.1 A