Employees at your company are watching YouTube videos constantly while using thi
ID: 3660885 • Letter: E
Question
Employees at your company are watching YouTube videos constantly while using thier office computers. The video stream consists of the following: 480 x 360 pixel fram 24 bit color( each pixel is represented by 24 bits) 30 frames per second 10:1 compression ratio Employee computers have 100Mbps Ethernet interface and 400 MHz 32 bit PCI buss. The company has 100 Mbps internal network and two T1 connections (1.54 Mbps each) to the internet. 1. How much of the company network capacity are employees comsuming when watching YouTube videos? 2. What percentage of available bus cycles on employees compuyters are comsumed when watching YouTube videos? 3. Does answer to 1 or 2 forbid employees from watching videos? what if there were 500 employees? what if a T3 line (45Mbps)?Explanation / Answer
total pixels =480*360=172800 pixels. 1 pixel=24 bits of data total =172800*24= 4147200 bits of data 30 frames per second=4147200*30=124416000 bits of data per sec 10:1 compression =>12441600 bits of data per sec a)12.4 Mbps per employee b)100/12.4=8.06% c)it could do 5 employees to work on same line
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.