A large capacitance of 2.00mF is needed for a certain application. please show A
ID: 1585441 • Letter: A
Question
A large capacitance of 2.00mF is needed for a certain application.
please show ALL steps
Need Help? Readie 5120 points | Previous Answers OSColPhys1 19.5.064 XFP A large capacitance of 2.00 mF is needed for a certain application (a) Calculate the area the parallel plates of such a capacitor must have if they are separated by 5.00 m of Teflon. 538 (b) What is the maximum voltage that can be applied? 975 (c) Find the maximum charge that can be stored. m2 (d) Calculate the volume of Teflon alone in the capacitor. 2.69 + 10/10 points | Previous Answers OSColPhys1 19.7.064 In open heart surgery a much smaller amount of energy will defibrillate the heart. (a) N hat voltag is applied to the 00 uE can citor of a heart defibrillator that stores 50 0 of energy?Explanation / Answer
capacitance, C=2 mF
separation, d=5um
Teflon dielectric constant, K=2.1
a)
use,
C=K*eo*A/d
2*10^-3=2.1*8.85*10^-12*A/(5*10^-6)
===> Area, A=538.07 m^2
b)
let,
electric field between the palte is E
then,
voltage, V=E*d
V=E*(5*10^-6) volt
c)
charge, q=C*V
q=2*10^-3*(E*(5*10^-6)
=E*(1*10^-18) C
D)
Volume, V=A*d
=538.07*5*10^-6
=2.69*10^-3 m^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.