Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Date: Class:- Name: PHYS-2113 Exam # 2 Instructor: Dr. Orion Ciftja (v.2) Fill i

ID: 1584852 • Letter: D

Question

Date: Class:- Name: PHYS-2113 Exam # 2 Instructor: Dr. Orion Ciftja (v.2) Fill in the blanks with correct answers. Only the correct answers count. Keep 2 digits after the decimal point when rounding numerical values. 1. Two forces are applied to a 5 kg object, one is 6 N to the north and the other is 8 N to the west. (a) The magnitude of the total force is the acceleration of the object is (b) The magnitude of 2. A 32 N force, parallel to the incline, is required to push a certain crate at constant velocity up a frictionless incline that is 30° above the horizontal. (a) The mass of the crate is (b) The acceleration of the crate is 3. A car is traveling at 20 m/s on a horizontal road. The brakes are applied and the car skids to a stop in 4 s. (a) The coefficient of kinetic friction between the tires and road is: (b) The magnitude of the acceleration of the car is 4. An object of mass 2 kg starts from rest and slides down an inclined plane 80 cm long in 0.5 s. (a) The acceleration of the object down the incline is force acting on the object along the incline is (b) The net 5. An object weights 40 N on the earth's surface. (a) The weight of the object on a planet that has one tenth the earth's mass and one half the earth's radius is (b) The mass of the object at one earth's radius above earth's surface is-

Explanation / Answer

5) a)Weight = 40 N

mg = 40

m = 40/9.8 = 4.08 kg

g = GM/r^2

g1 = G(M/10) / (r/2)^2

g/g1 = 10/4

g1 = 0.4g = 0.4*9.8 = 3.92 m/s2

W = 4.08*3.92 = 16 N

2) a) mg sina = F

m*9.8*sin 30 = 32

m = 6.53 kg

b) acceleration = 0

since the object moves with constant velocity

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote