Question 7 of 7 Map do Sapling Learning Sir Dudley the Dextrous is loading canno
ID: 1584840 • Letter: Q
Question
Question 7 of 7 Map do Sapling Learning Sir Dudley the Dextrous is loading cannons on top of the castle's tallest towers in preparation for an expected attack. He slips, and a 18.0 kg cannonball rolls to the edge of the tower (which has a perfectly horizontal surface), and falls to the ground below. It takes the cannonball 2.65 seconds to fall to the ground, and air resistence is negligible. How much work is done by gravity on the falling cannonball? Number During the fall, what is the average power transfer to the cannonball due to the force of gravity? Number Previous Give Up & View Solution O Check Answer Next- Exit- HintExplanation / Answer
Fall distance = 1/2 (t^2 x g) = 34.410 metres.
It's AN 18 kg. cannonball.
Gravitational force = (g x 18) = 9.8 x 18 = 176.4N.
Work done by gravity = (176.4 x 34.410m) = 6069.924Joules.
Pwer average = (6069.924/2.65) = 2290.537W.,
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.