File Edit View History Bookmarks Window Help webassign.net s assignment, you sub
ID: 1584725 • Letter: F
Question
File Edit View History Bookmarks Window Help webassign.net s assignment, you submit answers by question parts. The number of submissions remaining for each question part only changes if you sub ment Scoring ast submission is used for your score. + 1 points OSUnPhys1 8.3.WA.034. A 2.30-kg box is sliding along a frictionless horizontal surface with a speed of 1.8 m/s when it encounters a spring. (a) Determine the force constant of the spring, if the box compresses the spring 7.00 cm before coming to rest. N/m (b) Determine the initial speed the box would need in order to compress the spring by 1.80 cm. m/s Additional Materials eBook 1 points OSUniPhys1 8.3.WA.037 A small sphere of mass m is launched horizontally over a body of water from a height h above the water and with a launchExplanation / Answer
(A) Initial KE of box = m v^2 / 2
= 2.30 x 1.8^2 / 2 = 3.726 J
Block will stop when all KE gets converted into PE of spring.
k x^2 / 2 = 3.726
k (0.07^2) = 3.726 x 2
k = 1520.82 N/m
(B) m v^2 /2 = k x^2 / 2
(2.3) (v^2) = (1520.82) (0.018^2)
v = 0.46 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.