eWave in the form y f (x,t) Find the maximum transverse velocity. b. 2. A transv
ID: 1584615 • Letter: E
Question
eWave in the form y f (x,t) Find the maximum transverse velocity. b. 2. A transverse wave traveling along a string 2.0 meters long is described by tho equation: y 8.0 sin (.04 x-329. ere y and x are in centimeters and t in seconds. The mass of the stfing is 0.04 kg. a. Find the tension in the string b. If the string is held fixed at both ends would a standing wave result? How a. A steel piano wire 50 cm long, of mass 5 gm, is stretched with a tension of b. An open organ pipe (open at both ends) has a length of 9 meters. What is many loops? 400 N. What is the frequency of its fundamental mode of vibration? the fundamental frequency? , lesdot one endl is 220 cos. What iExplanation / Answer
2)
compare the given equatio with y = A*sin(k*x - w*t)
so,
k = pi*0.04 rad/m
w = pi*32 rad/s
mass per unit length, mue = m/L = 0.04/2 = 0.02 kg/m
wave speed, v = w/k = pi*32/(pi*4)
= 8 m/s
we know,
sqrt(T/mue) = v
sqrt(T/mue) = pi*32/(pi*0.04)
T/mue = (32/4)^2
T = 64*mue
= 64*0.02
= 1.28 N
b) f = w/(2*pi)
= 32*pi/(2*pi)
= 16 hz
we know,
f = n*v/(2*L)
n = f*2*L/v
= 16*2*2*/8
= 8 loops
a) linear mass density, mue = m/L = 0.005/0.5 = 0.01 kg/m
wave speed, v = sqrt(T/mue)
= sqrt(400/0.01)
= 200 m/s
fundamental frequency, f = v/(2*L)
= 200/(2*0.5)
= 200 Hz
b)
fundamental frequency of open pipe, f = v/(2*L)
= 340/(2*9)
= 19 hz
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.