You have been called to testify as an expert witness in a trial involving a head
ID: 1584238 • Letter: Y
Question
You have been called to testify as an expert witness in a trial involving a head-on collision. Car A weighs 1515 lb and was traveling eastward. Car B weighs 1125 Ib and was traveling westward at 45.0 mph. The cars locked bumpers and slid eastward with their wheels locked for 22.5 ft before stopping. You have measured the coefficient of kinetic friction between the tires and the pavement to be 0.750. How fast (in miles per hour) was car A traveling just before the collision? (This problem uses English units because they would be used in a U.S. legal proceeding.) Number mphExplanation / Answer
mA = 1515 lb = 1515(0.45 Kg) = 681.75 Kg
mB = 1125 lb = 1125(0.45 Kg) = 506.25 Kg
assuming the east direction as positive
vB = -45 mph = - 45(0.447) m/s = - 20.12 m/s
Since the collision is perfecly ineleastic after collision both cars travel together with a common velocity v
friction force
F = uN
F = u(mA + mB )g
As the two cars stop after travlling 22.5 ft due to friction (d = 22.5 ft = 22.5(0.3048) = 6.86 m)
Work done by friction = kinetic energy of cars after collision
W = (1/2)(mA + mB )v2
Fd = (1/2)(mA + mB )v2
u((mA + mB )g)d = (1/2)(mA + mB )v2
ugd = (1/2)v2
v2 = 2ugd
v2 = 2(0.75)(9.81)(6.86)
v = 10.05 m/s
Applying conservation of momentum we get
mAvA + mBvB = (mA + mB )v
681.75vA + 506.25 (- 20.12) = ( 681.75 + 506.25) (10.05)
681.75vA = 2.21 X 104
vA = 32.45 m/s
vA = 32.45 (2.237) mph
vA = 72.6 mph
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.