You have been hired as an expert witness in a court case involving an automobile
ID: 1584231 • Letter: Y
Question
You have been hired as an expert witness in a court case involving an automobile accident. The accident involved a car of mass 1910 kg (car A) which approached a stationary car of mass 1080 kg (car B). The driver of car A applied his brakes 11 m before he crashed into car B. After the collision, car A slid 16 m while car B slid 30 m. The coefficient of kinetic friction between the locked wheels and the road was measured to be 0.80. Reconstruct the accident by calculating all the relevant velocities.
The speed of car A just before the breaks were applied.
km/h
The speed of car A just before the collision.
km/h
The speed of car A just after the collision.
km/h
The speed of car B just after the collision.
km/h
Explanation / Answer
Regardation=ug=0.8*9.8=7.84 m/s^2
After collision
Speed of A=sqrt(2*7.84*16)=15.83 m/s
Speed of B=sqrt(2*7.84*30)=21.7 m/s
Before collision ,let speed of A is v
Conserving momentum
1910*v=(1910*15.83)+(1080*21.7)
We got
v=28.03 m/s
Let initial speed of A is V
V=sqrt(28.03^2 +(2*7.84*11))
V=31.01 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.