You have been hired as a consultant for Pristine Urban-Tech Zither, Inc. (PUTZ),
ID: 2785418 • Letter: Y
Question
You have been hired as a consultant for Pristine Urban-Tech Zither, Inc. (PUTZ), manufacturers of fine zithers. The market for zithers is growing quickly. The company bought some land three years ago for $1.35 million in anticipation of using it as a toxic waste dump site but has recently hired another company to handle all toxic materials. Based on a recent appraisal, the company believes it could sell the land for $1.45 million on an aftertax basis. In four years, the land could be sold for $1.55 million after taxes. The company also hired a marketing firm to analyze the zither market, at a cost of $120,000. An excerpt of the marketing report is as follows: The zither industry will have a rapid expansion in the next four years. With the brand name recognition that PUTZ brings to bear, we feel that the company will be able to sell 3,300, 4,200, 4,800, and 3,700 units each year for the next four years, respectively. Again, capitalizing on the name recognition of PUTZ, we feel that a premium price of $600 can be charged for each zither. Because zithers appear to be a fad, we feel at the end of the four-year period, sales should be discontinued. PUTZ believes that fixed costs for the project will be $400,000 per year, and variable costs are 15 percent of sales. The equipment necessary for production will cost $3 million and will be depreciated according to a three-year MACRS schedule. At the end of the project, the equipment can be scrapped for $375,000. Net working capital of $120,000 will be required immediately. PUTZ has a 38 percent tax rate, and the required return on the project is 13 percent. MACRS Schedule
What is the NPV of the project? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g. 1,234,567. Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
What is the NPV of the project? (Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g. 1,234,567. Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Explanation / Answer
Calculating EBIT for each year
FCF is calculated as
EBIT(1-t) + depreciation - change in NWC - change in capital expenditure
Therefore,
Equipment depreciation for 3 year as per MACRS schedule will be 33.33%, 44.45%, 14.81%
Amount to be depreciated= 3,000,000-375,000= $2,625,000
1st year= 2,625,000 x 0.3333= 874,912.5
2nd year= 1,750,087.5 x 0.4445= 777,914
3rd year= 972,173.5 x 0.1481= 143,978.9
Calculation of FCF
Total initial outlay= 3,000,000+120,000= 3.12 million dollars
Therefore, NPV calculation as follows
NPV= 3,558,649.07-3,120,000= $438,649.07
Particulars Year1 2 3 4 Total sales ( Units x SP) 1,980,000 2,520,000 2,880,000 2,220,000 Variable costs @15% 297,000 378,000 432,000 333,000 Contribution 1683,000 2142,000 2448,000 1887,000 Fixed cost 400,000 400,000 400,000 400,000 EBIT 1,283,000 1,742,000 2,048,000 1,487,000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.