6. -12 points Tipler6 28.P.067 My Notes Ask Your Teacher An inductor, two resist
ID: 1582561 • Letter: 6
Question
6. -12 points Tipler6 28.P.067 My Notes Ask Your Teacher An inductor, two resistors, a make-before-break switch, and a battery are connected as shown in the figure below. The switch throw has been at contact e for a long time and the current in the inductor is 2.7 A. Then, at t- 0, the throw is quickly moved to contact f.During the next 46 ms the current in the inductor drops to 1.5 A ey (a) What is the time constant for this circuit? ms (b) If the resistance R is equal to 0.44 , what is the value of the inductance L? mH eBookExplanation / Answer
Io = 2.7 A
I = 1.5 A
t = 46 ms = 0.046 s
a) for the dischargning of the inductor
I = Io * e^(-t/T)
where T is the time constant
1.5 = 2.7 * e^(-0.046/T)
solving for T
T = 0.0782 s = 78.2 ms
the time constant is 78.2 ms
b)
NOw, as T = L/R
78.2 = L/.44
L = 34.4 mH
the inductance is 34.4 mH
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.