5. Outside the rear of a moving truck, a 35.0-kg box sits on 20.0 metal ramp. Su
ID: 1582501 • Letter: 5
Question
5. Outside the rear of a moving truck, a 35.0-kg box sits on 20.0 metal ramp. Suppose that the crate is given an initial downhill speed Vo a. If the coefficient of kinetic friction is 0.250, find the magnitude and direction of the box's acceleration. Over time, does the box speed up or slow down? box Vo A. 0.52 m/s downhill B. 0.78 m/s downhill C. 1.0 m/s downhill D. 1.3 m/s downhil E. 1.6 m/s downhill b. If the coefficient of kinetic friction is 0.500, find the magnitude and direction of the box's acceleration. Over time, does the box speed up or slow down? A. 0.52 m/s uphill B. 0.78 m/s uphill C. 10 m/s uphill D. 1.3 m/s uphill E. 16 m/s uphill c. Find the value of the coefficient of kinetic friction that will cause the crate to descend the ramp at a constant speed. A. 0.272 B. 0.303 C. 0.364 D. 0.426 E. 0.487 NQ Know : qyca, sind"4x.auosa sind-Explanation / Answer
(a)
gravitational force component Fg = m*g*sintheta = 35*9.8*sin20 = 117.31 N down hill
frictional force fk = uk*m*g*costheta = 0.25*35*9.8*cos20 = 80.6 N up hill
Fg > fk
the acceleratio is down wards
Fnet = m*a
Fg - fk = m*a
m*a = m*g*sinthea - uk*m*g*costheta
a = g*(sintheta - uk*costheta)
a = 9.8*(sin20-(0.25*cos20))
a = 1.0 m/s^2 downhill
==========================================
(b)
a = g*(sintheta - uk*costheta)
a = 9.8*(sin20-(0.5*cos20))
a = -1.3 m/s^2
acceleration a = 1.3 m/s^2 up hill
OPTION (D)
======================
(c)
at constant speed acceleration a = 0
9.8*(sin20-(uk*cos20)) = 0
uk = 0.364
OPTION ( C )
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.